Już pierwszego dania po feriach wypoczęci szkolni naukowcy licznie zjawili się na wykładzie zorganizowanym w ramach Koła Naukowego GRAFEN. Wykład, zatytułowany „Automaty komórkowe. Czy w matematyce jest życie?”, poprowadził dr Marcin Borkowski – matematyk, programista, tata Julki z drugiej klasy. Pan Marcin przedstawił model „gry w życie” brytyjskiego matematyka Johna Conwaya – jest to model komórek, które pojawiają się i znikają zgodnie z ustalonymi regułami.

Zaprezentował kilka ciekawych kombinacji, które powstają w wyniku działania tych reguł. Pokazał w ten sposób, że za pomocą prostych zasad można stworzyć bardzo skomplikowany układ. Młodzi naukowcy z uwagą śledzili zachodzące procesy.